Dekarz Grzegorz Folga

Grzegorz Folga – Dekarz Olsztyn, Zakole 23 poleca solidne usługi dekarskie. Zadzwoń 502 180 777 i zamów bezpłatną wycenę.

Kilka słów o zawodzie dekarza

Dekarz to zawód, który istnieje samodzielnie dopiero od końca dziewiętnastego wieku. Dawniej całością budowy elementu architektonicznego jakim jest dach zajmował się cieśla. Dzisiaj cieśla kończy zwykle swoją pracę na postawieniu kompletnej więźby dachowej. Dekarz natomiast zajmuje się pokryciem dachu i jego naprawami. Montuje też dodatkowe elementy jego wyposażenia, takie jak: rynny i zabezpieczenia rynien, płotki śnieżne, obróbki blacharskie szczytów, kominów dymowych i wentylacyjnych, drabinek kominiarskich, podbitek dachowych, okien dachowych, itp. Pochodzenie nazwy nadanej rzemieślnikowi zajmującemu się pokryciami dachowymi nie jest jednoznaczne. Niektórzy twierdzą, że nazwa ma niemieckie korzenie i pochodzi od niemieckiego Dachdecker (dekarz), a inni uważają, że wzięła się od nazwy dawniej stosowanej formy pokryć dachowych ze słomy okładanej gałęziami, którą nazywano dekiem. Proces układania tego typu pokrycia nazywano dekowaniem. Dziś nie stosuje się już tego typu rozwiązania, chociaż pozostały formy naturalnych pokryć dachowych, które możemy gdzieniegdzie spotkać.

Rodzaje pokryć dachowych

Jedną grupę stanowią pokrycia drewniane, np.: gonty z sosny, modrzewia, jodły lub dębu, wióry z osiki lub dranica z drewna iglastego. Kolejną grupą jest strzecha. Najczęściej wykonuje się ją ze specjalnie przygotowanej słomy lub trzciny. Występują też dachy z kamienia w postaci łupka kamiennego oraz dachy z ziemi wykończone zieloną roślinnością („dachy zielone”). Stosowanie wymienionych pokryć dachowych wynika obecnie najczęściej z dążenia do zachowania tradycji i wykorzystywania naturalnych, często obszarowo występujących surowców. Jednakże najczęściej spotkamy dachy wykonane z tak zwanych materiałów sztucznych, czyli takich, których nie możemy pozyskać bezpośrednio ze środowiska. Do nich należą rożnego typu (w tym kształtu oraz koloru) dachówki ceramiczne i betonowe, blachy dachowe, papy pod różną postacią i z różnym wykończeniem oraz masy bitumiczne.

Dekarz i firma Folga Dach na tle tej krótkiej historii

Nasza firma o budowlanej tradycji rodzinnej jest kontynuacją pracy od trzech pokoleń, dziadek był cieślą, a ojciec i syn są dekarzami. Dalszy ciąg napisze oczywiście życie, bo w naszej rodzinie są też już wnukowie…

FolgaDach Dekarz Olsztyn, Zakole 23 zaprasza